Her Eve Uygun Aydınlatma Fikirleri

Kış aylarında yanlış yapılmış aydınlatma fikirleri ruh halini olumsuz etkileyebilmektedir. Günün erken saatlerinde kararmaya başlayan hava, yanlışlarla dolu aydınlatma ile bir araya gelince ev ahalisini huzursuz edebilir. Karanlık köşeler, kişiyi bunaltabilirken; aydınlık evler daha huzur verici olabiliyor. Başta evin girişi ve salon olmak üzere mutfak ve odaların aydınlatmasını kış aylarında çeşitli desteklerle artırmalısınız. Evin her alanında aynı aydınlatma yöntemini kullanmak doğru değildir. Burada dikkat etmeniz gereken mekânı ne için ve nasıl kullandığınızdır.

Giriş için Aydınlatma Fikirleri

Eve ilk girdiğinizde karanlık bir ortamla karşılaşmak olumsuz algının temeli olacaktır. Zaten pencereden uzak kalarak karanlık olan girişlerin aydınlatılmasına her zaman dikkat edilmeli ama kışın erken kararan havanın olumsuzluklarını giriş aydınlatmalarıyla silip götürmelisiniz. Gündüz girişler için parlak ışıklar saçan spotlar yararlı olacaktır. Gece ise duvara asacağınız ışıklı bir tablo, bir fotoğrafın önüne yerleştirilmiş sarı ve loş ampul yerleştirilmiş, minik bir abajur yeterli olacaktır.

Salon için Aydınlatma Fikirleri

Günün büyük çoğunluğunu salonda geçiriyorsanız aydınlatmaya ayrıca özen göstermelisiniz. Salonda aydınlık görünümün sadece elektriksel aydınlatmalar ile sağlanamayacağını bilmelisiniz. Salonda tercih edilmiş doğru bir perde, doğru mobilyalar, salonun aydınlanmasına destek olacak detaylardır. Bunun dışında aydınlatma için salonunuz eğer büyükse tavanda tek avizeyle sınırlı kalmamalısınız.

İki hatta üç avize bile tercih edebilirsiniz ama bu avizelerin modelinde ampullerin duruş açısına dikkat etmelisiniz. Tavan aydınlatması dışında salonda karanlık köşeleri aydınlatacak abajurlar işinizi görebilir. Abajurları yerleştirmek için alanınız yoksa doğrudan ayaklı olan modellerden tercih edebilirsiniz.

Mutfak içi Aydınlatma Fikirleri

Mutfaklarda özellikle yanlış perde seçimi yapılmışsa, mutfak dolapları koyu renklerde tercih edilmişse aydınlatma konusuna destek şarttır. Kış aylarında havanın genelde kapalı olmasıyla birlikte bu yanlış tercihler ortamı daha da karanlık gösterebilecektir. Bunun için mutfak dolaplarının üzerine, üst dolapların altına, tezgâhın altına led aydınlatmalar kullanabilirsiniz. Hepsini bir arada kullanmanız hoş bir görüntü vermeyeceğinden en uygunu en üst kısımda spotlar, üst dolabın alt kısmında da led aydınlatma olacaktır.

Odalar için Aydınlatma Fikirleri

Oturma odaları için beyaz tonlu ışıklar oldukça kullanışlı olacaktır. Ama geç saatlerde loş bir ortam yaratmak için aydınlamayı kapatıp kullanabileceğiniz bir abajur konumlandırabilirsiniz. Yatak odalarında aydınlatmanın yoğun olmamasına yıl boyunca dikkat etmelisiniz. Kış karanlığından dolayı aydınlatmayı artırma fikri sadece yatak odası için geçerli değildir. Yatak odasını sadece uyku için kullanıyorsanız parlak olmayan, hafif ışıklar tercih etmeli; uyurken gece lambası bile kullanmamalısınız.

Bunun yanında başucu abajurlarında çok hafif, sarı ampuller tercih edilebilir. Yatak odasında gün içinde vakit geçirdiğiniz bir okuma köşeniz varsa sadece kendi alanınıza aydınlık verecek masa lambalarında hafif parlak ışıklar tercih edilebilir. Ayrıca giysi dolabınızın içine led aydınlatma kullanmanız da uygundur.


Yorumlar (1 Yorum)

    Mobilya Modelleri

    İlgi çekici ve duyarlı paylaşımlarınız için çok teşekkürler.. Sizi bütün sosyal ağlardan beğenerektakip ediyorum

Yorum Yaz

Merhaba sevgili ziyaretçi bu yazı için sizde yorumunuzu burada paylaşabilir veya diğer yorum sahiplerine cevap yazabilirsiniz.